Skip to content

Whistleblowing

Všichni zaměstnanci a obchodní partneři jsou povinni dodržovat zákony a uplatňovat směrnice naší společnosti.

Stále však existuje riziko, že lidé mohou jednat neeticky nebo nezákonně – ať už vědomě nebo nevědomě. Je proto pro nás velmi důležité dostávat informace o možném pochybení, abychom mohli okamžitě zasáhnout.

Přijímáme oznámení a předáváme je v rámci organizace – na vyžádání, při zachování přísné anonymity. Proces podání oznámení společnosti HAJDIK a.s. v souladu se zákonem o ochraně oznamovatelů 171/2003 Sb.


a) Obecná ustanovení
Společnost HAJDIK a.s. IČ 278 41600, se sídlem Jablůnka 668, PSČ 756 23, ustanovuje níže specifikovaný proces podání oznámení dle zákona 171/2003 Sb. a dále též dle zákona 172/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů, platný od 1. 8. 2023.


b) Oznámení a oznamovatel
Oznámením se rozumí oznámení fyzické osoby poukazující na potenciální protiprávní jednání osoby jednající jménem společnosti. Protiprávním jednáním je v tomto smyslu jednání, které má znaky trestného činu, porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, porušuje právní předpis Evropské unie upravující oblasti stanovené směrnicí (specifikace součástí návrhu zákona) či přestupky s horní hranicí pokuty nejméně 100 000 Kč.

Oznamovatelem může být zaměstnanec společnosti, osoba vykonávající pro zaměstnavatele práci na základě dohod konaných mimo pracovní poměr, externisté, outsourcovaní dodavatelé a další osoby, jež mají vztah vůči společnosti.


c) Podání oznámení a následná opatření
Oznamovatel může podat oznámení prostřednictvím bezpečných kanálů, zřízených výhradně pro tyto účely, a to prostřednictvím e-mailové schránky whistleblowing@hajdik.com. E-mailová schránka je spravována pouze pověřenými osobami. Z e-mailové schránky je oznamovateli odeslán automatický formulář s dalšími informacemi souvisejícími s podáním oznámení, rovněž i s informací, jakým způsobem lze podat oznámení ústní či osobní formou, je-li to oznamovatelem preferováno. Z oznámení musí být patrné osobní údaje oznamovatele tak, aby bylo možné ověřit jeho totožnost. V případě anonymního oznámení začnou být povinnosti vůči oznamovateli uplatňovány, vyjde-li dostatečně najevo jeho totožnost. Společnost poskytne oznamovateli potvrzení o přijetí oznámení nejpozději do 7 dnů od jeho přijetí a v rámci přiměřené lhůty poskytne informace o posouzení oznámení, a to zpravidla do 30 dnů od přijetí oznámení.


d) Vědomě nepravdivé oznámení
V případě vědomě nepravdivého oznámení není oznamovatel chráněn před tzv. odvetným opatřením a současně může být na takové jednání pohlíženo jako na přestupek s možností pokuty do výše 50 000 Kč.


e) Evidence a uchovávání oznámení
Společnost je povinna uchovávat údaje po dobu 5 let od přijetí oznámení. Přístup k údajům mají pouze společností pověřené osoby.